zelena karta

Zelené karty pro cizince v České republice

 

Co je zelená karta

Zelená karta je povolení k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnání na území České republiky ve zvláštních případech. Cizinec, který má zelenou kartu vydanou na konkrétní pracovní místo, je oprávněn:

  • pobývat na území České republiky a
  • pracovat na pracovním místě, na které byla zelená karta vydána.

Zelená karta tedy spojuje povolení k pobytu i povolení k zaměstnání.

Zelená karta se vydává:

typ A: pro kvalifikované pracovníky s vysokoškolským vzděláním a klíčový personál

typ B: pro pracovníky na pracovních pozicích minimálně s požadavkem vyučen

typ C: pro ostatní pracovníky

Platnost zelené karty je 2-3 roky. 
U zelené karty typu A a B je možné její platnost za určitých okolností prodlužovat vždy až o 3 roky.

Pro koho je zelená karta

Zelená karta usnadní přístup na trh práce cizincům, kteří mají kvalifikaci, po které je v České republice poptávka.

Zelená karta je určena pro cizince, občany zemí, které nejsou členy Evropské unie (viz vyhláška Ministerstva vnitra č. 29/2013 Sb.).

Pokud nejste občanem žádné z uvedených zemí ani se na Vás nevztahuje některá z výjimek uvedených v § 98 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, bude nutné si vyřídit pro práci v České republice povolení k zaměstnání, nebo modrou kartu.

Upozornění: Občané zemí Evropské unie, Norska, Islandu, Lichtenštejnska, Švýcarska a jejich rodinní příslušníci nepotřebují pro práci v České republice ani povolení k zaměstnání, ani modrou kartu, ani zelenou kartu.

Jak získat zelenou kartu

Česká republika se snaží maximálně zjednodušit proceduru vydání zelené karty. Je možné, že ode dneška za 60 dnů už nastoupíte do nového zaměstnání v České republice. Přesto je třeba několika kroky projít:

1. Najít vhodné pracovní místo

Zelená karta se vydává na konkrétní volné pracovní místo v České republice. Místa vhodná pro zelené karty jsou zejména ta, která se nedaří obsadit pracovníky z České republiky nebo EU.

Registr míst vhodných pro zelené karty

Místa určena pro držitele zelených karet můžete najít v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zelené karty (dále jen „registru míst vhodných pro zelené karty") přístupném na internetu.

Můžete si zde také ověřit, jestli na volné místo, o kterém jste se dozvěděli jinde, lze zelenou kartu vydat.

U každého z volných pracovních míst najdete důležité údaje o tomto pracovním místě. Najdete zde také formulář žádosti o zelenou kartu.

Je vhodné předem kontaktovat zaměstnavatele, u kterého máte zájem pracovat. Ten Vám také sdělí další podrobnosti o volném pracovním místě. Tímto způsobem si také můžete ověřit, zda požadavky zaměstnavatele splňujete. Postup je podrobněji popsán pod bodem 3.

2. Podat žádost

Žádost o zelenou kartu se podává na zastupitelském úřadu České republiky v souladu s vyhláškou Ministerstva vnitra č. 429/2010 Sb., stanovící výjimky z povinnosti cizince požádat o vízum nebo povolení k pobytu na místně příslušném zastupitelském úřadu. Občané států, které nejsou uvedeny v této vyhlášce, musí žádost o zelenou kartu podat na příslušném zastupitelském úřadu ČR.

Žádost o zelenou kartu můžete v určitých případech podat na pracovišti odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra příslušném dle místa Vašeho pobytu na území České republiky.

  • Formulář žádosti o zelenou kartu najdete na internetu . Můžete si ji vytisknout prázdnou a ručně vyplnit nebo vyplnit přímo na internetu, vytisknout a přinést ji na zastupitelský úřad  nebo pracoviště Ministerstva vnitra.
  • Do žádosti musíte napsat číslo a popis volného místa, na které chcete nastoupit. Toto číslo zjistíte v registru míst vhodných pro zelené karty.
  • Dále jste povinni předložit:
    1. platný cestovní doklad (platnost cestovního dokladu musí nejméně o 90 dnů přesahovat předpokládanou dobu platnosti zelené karty)
    2. 2 fotografie, které odpovídají Vaší aktuální podobě
    3. doklady k prokázání vzdělání nebo odborné kvalifikace požadované na zvolené pracovní místo (doklad o dosaženém vzdělání) - Tento doklad musí být nostrifikován ze strany MŠMT. Předložte originály nebo úředně ověřené kopie a dále úředně ověřený překlad těchto dokumentů do českého jazyka. Cizozemské veřejné listiny musí být navíc opatřeny vyšším ověřením (apostila, superlegalizace).
  • Můžete být dále požádáni o:
    1. o lékařskou zprávu, že netrpíte závažnou nemocí
    2. o doklad obdobný výpisu z Rejstříku trestů; pokud o tento doklad nebudete požádáni zastupitelským úřadem, je oprávněno o tento doklad požádat Ministerstvo vnitra po vstupu na území České republiky.

    Na stránkách Ministerstva vnitra naleznete detailní popis jednotlivých náležitostí a všeobecné informace k zeleným kartám.
Upozornění:

Pro výkon lékařského povolání na území ČR je u lékařů, zubních lékařů a farmaceutů, kteří nezískali odbornou kvalifikaci v jiném členském státě EU, nutné úspěšné vykonání aprobační zkoušky. Stejný požadavek je kladen také i pro výkon nelékařského zdravotnického povolání. 
Bližší informace poskytne zaměstnavatel nebo je lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví: www.mzcr.cz, sekce Odborník, Zdravotník - Vzdělávání a uznávání kvalifikací.

Za přijetí žádosti zaplatíte na zastupitelském úřadu poplatek ve výši 1 000 Kč v příslušném ekvivalentu v cizí měně.

Vaše žádost bude postoupena odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, který ji posoudí a rozhodne, zda jí vyhoví.

3. Spojit se s budoucím zaměstnavatelem

I když se k vydání zelené karty nevyžaduje souhlas zaměstnavatele, ve vlastním zájmu se předem nebo hned po podání žádosti o zelenou kartu pokuste navázat kontakt se svým budoucím zaměstnavatelem.

Kontaktní údaje zaměstnavatele naleznete u volného místa. Zaměstnavateli pošlete (nejlépe e-mailem) svůj podrobný profesní životopis a číslo své žádosti o zelenou kartu.

Strukturovaný životopis můžete vyplnit v rubrice Nabídka práce a životopis Můžete také použít odkaz "dotaz na volné místo" umístěný u většiny nabídek. Včasným zjištěním reakce zaměstnavatele na Váš profesní životopis si můžete ušetřit nemalé náklady spojené se zbytečnou cestou k převzetí zelené karty a vstupnímu pohovoru.

4. Přijet do České republiky

Zastupitelský úřad Vás zpravidla do 2 měsíců od podání žádosti vyrozumí o tom, zda bylo Vaší žádosti o zelenou kartu vyhověno. Pokud ano, obdržíte od zastupitelského úřadu vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem převzetí zelené karty a můžete přijet do České republiky.

Před vyznačením víza budete požádáni o předložení dokladu o uzavření cestovního zdravotního pojištění.

V České republice potom do 3 pracovních dnů ode dne vstupu na území:

  • Dostavte k poskytnutí biometrických prvků a následně si vyzvedněte zelenou kartu na předem určeném pracovišti odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. Za vydání zelené karty zaplatíte poplatek ve výši 2 500 Kč.
  • Na Inspektorátu cizinecké policie, který je příslušný podle místa vašeho bydliště na území České republiky, se přihlaste k pobytu.  Při hlášení k pobytu předložte doklad o zajištěném ubytování (nájemní smlouva, podnájemní smlouva, apod.). Nemáte-li jej, jste povinen jej předložit dodatečně, nejpozději do 10 dnů ode dne Vašeho příjezdu do České republiky. Tuto povinnost můžete splnit i na pracovišti Ministerstva vnitra.

Po převzetí zelené karty se bez prodlení dostavte ke svému budoucímu zaměstnavateli.